Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН
Научно-изследователска работилница
Мобилност. Миграции. Култура

Семинари, проведени през 2013 г.:

 

17 декември 2013 г.

Тема: Етнически и стилови „миграции” на една песен

Резюме: Доц. д-р Веселка Тончева (секция „Етномузикология и етнохореология” при ИЕФЕМ–БАН) представя една популярна „староградска” сръбска песен от Косово – „Айде Яно” и нейните различни интерпретации, аранжименти, жанрови и стилови трансформации, и т.н. от различни по възраст, националност, компетентност и подход към песента изпълнители. Вариантите са в широк диапазон: от „класическия” запис на Мара Джорджевич от 60-те години на ХХ в. за Радио Телевизия Београд, през Горан Брегович с „Аризонска мечта” и „турбо”-вариантът на Драгана Миркович, до рокаджийско звучене на песента и модернозвучащи сръбски младежки групи; от инструментални интерпретации, сред които и полски клезмерски оркестър, до хорови изпълнения от сръбски хор (при посрещането на 2013 г. в залата на обединените нации в Ню Йорк), американски хор от Ню Мексико и британски хор от Бристъл; от варианта на ирландка с уклон към келтска музика, през полски, руски, френски и немски изпълнители в различни стилове, през запис на песента на иврит от Хърватия, до изпълнението на полски емигрант-бард, живеещ в Австралия, и самия Найджъл Кенеди...

Видео от семинара Звуков запис Фото-галерия

22.10. 2103 г.

Тема: Етнокултурни традиции и идентичност на гагаузите от Източна Тракия

Резюме: Гл. ас. д-р Галин Георгиев (секция „Историческа етнология” при ИЕФЕМ–БАН) разказава за гагаузите от района на Източна Тракия, известни с названието одрински или тракийски гагаузи, но също така и сургучи, населяват група селища в хинтерланда на градовете Одрин, Лозенград, Бабаески и Хавса, където живеят компактно до Балканските войни. В различни източници са обозначавани още като кара гяури, гърци, зълъвци, качауни и др. По силата на редица исторически обстоятелства, принудително или доброволно, в периода от 1913 до 1925 г. това население напуска родните си селища и се преселва в районите на Южна България и Северна Гърция, около днешния град Нео Орестиада. Разположени в граничната зона между Турция, България и Гърция в периода на национално-държавното им обособяване, а и преди това – в рамките на Османската империя, гагаузите от Одринско преживяват множество катаклизми, културни влияния и динамични промени. Съчетанието на туркогласие с православна вяра, българско или гръцко (и много по-рядко собствено гагаузко) самосъзнание и антропонимия, двуезичието на фолклора и т.н. обуславят тяхната специфична гранична идентичност.

Видео от семинара Звуков запис Фото-галерия

25 юни 2013 г.

Тема: Българите в Испания

Резюме: Лектори в тази сбирка на семинара са гл. ас. д-р Магадалена Славкова (секция „Балканска етнология” при ИЕФЕМ–БАН), която чрез синтезиран текст въвежда в темата за една от най-новите миграционни потоци от България - тези, които са насочени към трудовото установяване на български граждани в Испания. На базата на демографски и статически данни, но и на неколкокдишни собствени етнографски проучвания в Испания тя повдига завесата към спецификите в ежедневието, трудовата заетост, връзките с България, динамиката на идентичностите. Докторант Алберто Алонсо Гарсия-Понга (Университет на Саламанка, Испания) от своя страна задълбочава нейните наблюдения концентрирайки се върху конкретен случай - българските асоциации във Валядолид и тяхната роля като социални актьори в ежедневието на града.

Видео от семинара Звуков запис Фото-галерия

19 март 2013 г.

Тема: Вътрешни миграции и проекти за модернизация през ХХ век: раждането на 'новия' човек (случаят Перник, Димитровград и Кремиковци)

Резюме: В рамките  на тази обща тема доц. д-р Петко Христов (секция „Историческа етнология” при ИЕФЕМ–БАН) и Зорница Стоянова-Лечева насочват вниманието към вътрешните миграции и ранната модернизация по примера на град Перник, случила се в началото на ХХ век.  Д-р Биляна Раева (Университет в Регенсбург) насочва от своя страна вниманието към социалистическата модернизация разглеждайки два случая - Димитровград и Кремиковци.

Видео от семинара Звуков запис Фото-галерия

19 февруари 2013 г.

Тема: Българите в Румъния: етнографски и етнополитически наблюдения

Резюме: Доц. д-р Валентина Васева (секция „Историческа етнология” при ИЕФЕМ–БАН) и доц. д-р Благовест Нягулов (Институт за исторически изследвания, БАН) представят етнографски и исторически аспекти на българската диаспора в Румъния.

Видео от семинара Звуков запис Фото-галерия